Лидерите на Египет, Јордан и Палестина: Мора да се стави крај на израелската окупација на палестинските територии

Лидерите на Египет, Јордан и Палестина ја истакнаа неопходноста од прекин на израелската окупација на палестинските територии со цел заживување на мирот и палестинските цели, се вели во соопштението објавено од египетското претседателство.

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси, јорданскиот крал Абдула Втори и палестинскиот претседател Махмуд Абас одржаа конференција во египетскиот приморски град Њу Аламеин, на која тројцата лидери се осврнаа на најновите случувања во палестинската борба.

Лидерите ја истакнаа потребата палестинскиот народ да ги добие сите свои легитимни права, вклучително и формирање на независна и суверена држава во границите од 1967 година, со источен Ерусалим како главен град, како и решавање на палестинскиот бегалски проблем во согласност со меѓународната резолуција за легитимност и постигнување двопартиско решение врз основа на одобрени референци.

Тие, исто така, ја истакнаа неопходноста Израел да ги спроведе своите обврски и ветувања во согласност со меѓународното право и претходните меѓународни договори, вклучително и резултатите од средбата во Ал Акаба.

Арапските лидери го повикаа Израел да ги прекине нападите врз Палестинците и рациите во окупираните градови на Западниот Брег и побараа да се укине блокадата на Појасот Газа.

Покрај тоа, лидерите побараа Израел да ги ослободи палестинските средства што ги поседува без никаква правна основа.

Тројцата лидери изразија намера да продолжат со напорите со главните меѓународни актери и да заживеат сериозен мировен процес заснован на меѓународното право, мировните препораки, во рамките на механизмот и утврдениот временски рок.

Египет, кој потпиша мировен договор со Израел во 1979 година, постојано го повторува својот став дека го поддржува формирањето на независна палестинска држава врз основа на меѓународно признато решение за две држави, пренесува Ксинхуа.

Превзмено од: https://english.news.cn/20230815/c2f52552bfdb4d76813d01dedca8ad3e/c.html

Последно