Окупациските сили на израелската армија се повлекоа од јужните делови на Појасот Газа пред почетокот на новата рунда индиректни преговори со Хамас во Египет. Пред да се повлече, израелската армија прогласи победа во Хан Јунис, град во кој борбите се водат од декември минатата година, за дневниот весник Хаарец. Имајќи предвид дека четворица израелски војници беа убиени во заседа на Хамас таму еден ден пред повлекувањето, оваа изјава наиде на скептицизам.

Во разговорите оваа недела ќе учествуваат и катарскиот министер за надворешни работи Мухамед ал Тани, како и директорот на ЦИА Бил Барнс. Хамас, кој во преговорите ќе го претставува високиот функционер Калил ал-Хаја, планира да се држи до своите барања засновани на Резолуцијата 2728 на Советот за безбедност на ОН од март оваа година. Покрај прекинот на огнот, ова вклучува целосно повлекување на израелската армија од Газа и ослободување на сите заложници во согласност со меѓународното право.

Западните сили го засилија притисокот врз Израел откако израелските воени беспилотни летала убија седум хуманитарни работници во Газа минатата недела. И покрај тоа, Нетанјаху и понатаму во своите изјави тврди дека не планира да попушти пред „екстремните“ барања на Хамас. „Израел е подготвен за договор, Израел не е подготвен да се предаде“, рече тој.