Улфкоте извесно време беше уредник на познатиот германски дневен весник Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), каде што од прва рака беше убеден дека ЦИА и германската разузнавачка служба БНД поткупуваат новинари да пишуваат антируски и крајно прозападни и про -Статии на НАТО.

Во својата книга „Новинари на изнајмување“ („Gekaufte Journalisten“ на германски), Улфкот детално објасни како функционира пропагандната кампања на САД и НАТО.

Потоа изјави дека под негово име објавувал текстови напишани од агенти на различни разузнавачки служби, вклучително и Централната разузнавачка агенција (ЦИА).

Пред неговата смрт, Улфкот даде интервју за руската телевизија РТ, во кое изјави дека „многу се плаши од нова војна во Европа и дека германските и американските медиуми сакаат да ја турнат Европа во војна и да предизвикаат војна на руска територија. “.

„Гледајќи како германските и американските медиуми носат војна во Европа, јас зборувам за да кажам дека она што го правев во минатото, манипулирав со луѓе, учествував во антируска пропаганда е погрешно. Војната со Русија е точка од која нема враќање. Тоа што го прават моите колеги е погрешно, затоа што многу се плашам од нова војна во Европа, секогаш има луѓе кои се залагаат за неа, туку и за тоа. Ние ги изневеривме нашите читатели, само за да ја туркам војната, веќе ми е смачено од оваа пропаганда. во тоа време.

Тој тврдеше дека ЦИА толку многу ги корумпирала новинарите и големите вести што тоа станало рутинска работа, прифатена и широко распространета во западните медиуми и дека новинарите кои не се придржувале до неа не можат да добијат работа или нивните кариери биле прекинати.

Книгата сè уште не е достапна на англиски јазик, но во неа, поранешниот уредник на германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ тврди дека бил дел од програма во која ЦИА ангажирала американски и европски новинари да подметнуваат лажни приказни во мејнстрим медиумите за да продолжи агенда за дезинформации.

Улфкот тврдеше дека соработувал со ЦИА и германското надворешно разузнавање за да ги спинува вестите „на начин што бил позитивен за Соединетите држави и лош за нивните противници“.

Германскиот новинар не се обидел да прикрие дека примал мито од ЦИА во текот на неговата кариера и дека ќе ја изгуби работата доколку не го почитува.

„Ми ги платија сите трошоци и ме запознаа со Американци кои би сакал да ги запознаам“, изјави Улфкот за RT, наведувајќи дека станал почесен граѓанин на државата Оклахома бидејќи пишувал проамерикански написи и имал поддршка од ЦИА.

Тој, исто така, во една прилика рече: „Преживеав три срцеви удари, веќе немам деца на кои им е потребна мојата поддршка и од ден на ден ги гледам Американците на вестите како ја поттикнуваат следната војна. Овој пат тоа се случува во Украина против Русија, но играта е иста“.