Европратеничка распали по Урсула Фон Дер Лајен: Која си ти да зборуваш во наше име?

Популарната независна европратеничка од Ирска, Клер Дејли која постојано говори „без влакна на јазикот“ распали на твитер по претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон Дер Лајен во однос на моменталната ситуација помеѓу Палестина и Израел. За која Урсула објави дека Европа „стои со Израел“.

„Што се замислуваш дека си? Вие сте неизбрана и немате овластување да ја одредувате надворешната политика на ЕУ, која ја одредува Европскиот совет. Европа НЕ „стои со Израел“. Ние се залагаме за мир. Вие не зборувате за нас. Ако немате ништо конструктивно да кажете, а очигледно немате, подобро молчете.“

Напиша европратеничката на Твитер

Последно