Државен удар во Габон – уште еден „шамар“ за Франција и Западот

Група високи офицери на армијата на Габон рано утринава се појавија на националната телевизија, каде што рекоа дека ја презеле власта откако изборното тело на земјата објави дека претседателот Али Бонго добил трет мандат. Полицајците за телевизискиот канал Габон 24 изјавија дека ги претставуваат сите безбедносни и одбранбени сили во централноафриканската земја. Тие рекоа дека резултатите од изборите се поништени, сите граници се затворени до понатамошно известување, а институциите се распуштени.

Новинар на Ројтерс изјави дека во главниот град Либревил се слушаат силни пукотници по телевизиското обраќање до армијата. Владата на земјата членка на ОПЕК (Организација на земјите извознички на нафта) веднаш не го коментираше инцидентот. „Во име на габонскиот народ, решивме да го зачуваме мирот ставајќи крај на сегашниот режим“, рекоа офицерите.

Војниците се претставуваат како членови на Комитетот за транзиција и обнова на институциите. Државните институции кои се прогласени за распуштени се владата, сенатот, народното собрание, уставниот суд и изборната комисија.

Пучот е осми пуч во Западна и Централна Африка од 2020 година. Пресвртите во Мали, Гвинеја, Буркина Фасо, Чад и Нигер ги поткопаа демократските процеси во изминатите неколку години. Армијата ја презеде власта во Нигер минатиот месец, вовлекувајќи ги светските сили во ситуации чии стратешки интереси се загрозени.

Воениот аналитичар Дарко Тодоровски воениот удар на Габон на својот фејзбук профил напиша:

Продолжува Големата игра во Африка – успешен воен удар во Габон, уште еден пораз за Франција

– Армијата на Габон, следејќи ги примерите на своите соседи, исто така го симна од власт претседателот , кој што е француски штитеник, како и целата влада.

Али Бонго, претседателот на Габон, помина 14 години на оваа функција, но по неодамнешниот реизбор, тој беше уапсен од вооружените сили на земјата, беше уапсена и целата влада и беше најавено распуштање на институциите на моќ. Армијата најавији и затворање на границите и поништување на изборните резултати.

– Илјадници жители на Габон излегоа на улиците по пучот, атмосферата беше празнична.

– француската рударска компанија Ерамет објави прекин на работата во Габон.

– Франција внимателно ја следи ситуацијата во Габон по пучот, изјави премиерката Елизабет Борн.

„Нашата дипломатија оваа година се соочи со многу кризни ситуации… Денес на Франција и се потребни своите дипломати повеќе од кога било“, истакна премиерката.

– Габон е богат со нафта, злато, уран, дијаманти

– Франција и нејзиното влијание во Африка е разбиено. После ЦАР, Мали, Буркина Фасо и Нигер, сега и Габон.

Големата игра продолжува со несмален интензитет. Следуваат и други изненадувања ширум светот…

Делумно превземено од: https://www.theguardian.com/world/2023/aug/30/gabon-coup-military-takeover-gabonese-election-disputed

Последно