Габон

Тодоровски: Сад, Франција и државниот удар во Габон

Фејзбук статус на воениот аналитичар Дарко Тодоровски Според извори во Франција, владата на Петтата република е збунета за ситуацијата во Габон. Факт е дека лидерот на пучот и шеф на републиканската гарда, Брис Олигуи Нгуема е човек на САД. Властите...

Државен удар во Габон – уште еден „шамар“ за Франција и Западот

Група високи офицери на армијата на Габон рано утринава се појавија на националната телевизија, каде што рекоа дека ја презеле власта откако изборното тело на земјата објави дека претседателот Али Бонго добил трет мандат. Полицајците за телевизискиот канал Габон...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со...
- Advertisement -spot_img