Доларот во слободен пад

Доларот утринава се движеше на најниското ниво во последните 15 месеци бидејќи пазарите се обложуваа дека Федералните резерви се блиску до крајот на циклусот на зголемување на стапката, бидејќи инфлацијата се намалува. Индексот на доларот, кој ја мери американската валута во однос на шесте главни ривали, падна за 0,114% на 99,649, откако претходно на седницата го допре свежото 15-месечен минимум од 99,574. Индексот е намален за 2,5% во текот на неделата, што е негов најлош неделен резултат во последните осум месеци.

Инвеститорите се обложуваат на пресврт на доларот со месеци, при што кратките позиции се повеќе од двојно зголемени во текот на месецот до 7 јули, според податоците од Комисијата за тргување со фјучерси на стоки, иако тие остануваат далеку од нивоата во 2021 година.

Производните цени во САД едвај пораснаа во јуни, а годишниот пораст на инфлацијата на производителите беше најмал во последните три години, покажаа податоците во четвртокот, еден ден откако податоците покажаа дека потрошувачките цени скромно се зголемија минатиот месец.

„Пазарите генерално се прилично пријатни со пониските податоци за инфлацијата, бидејќи пониската инфлација заедно со сè уште еластичниот пазар на труд ја поддржуваат наративот за меко приземјување во американската економија“, рече Керол Конг, валутен стратег во Commonwealth Bank Of Australia во Сиднеј. „Но, ние сè уште го задржуваме нашиот став дека САД ќе влезат во рецесија подоцна оваа година поради влијанието на минатите и потенцијално идните зголемувања на каматните стапки“.

Пазарите сè уште ги ценат со 92% шанси за зголемување од 25 базични поени од ФЕД кон крајот на овој месец, покажа алатката CME FedWatch, но нема повеќе за остатокот од годината.

Податоците од четвртокот, исто така, покажаа дека бројот на Американци кои поднесоа нови барања за бенефиции за невработеност неочекувано се намали минатата недела, што укажува дека пазарот на трудот останува затегнат иако растот на работните места забавува.

Претставниците на ФЕД и понатаму се внимателни, а гувернерот на Федералните резерви Кристофер Валер изјави дека не е подготвен целосно да се изјасни за инфлацијата во САД и се залага за поголемо зголемување на стапката оваа година.

Во меѓувреме, австралискиот долар беше рамномерен откако Мишел Булок беше назначена за шеф на австралиската централна банка во петокот, станувајќи нејзина прва жена гувернер додека таа презема сеопфатна реорганизација.

Еврото порасна на својот 16-месечен максимум од 1,1243 долари во азиски часови пред да попушти до 1,1235 долари, додека стерлингот последен пат достигна цена од 1,3140 долари, што е раст од 0,05% на денот. Фунтата се проби над 1,30 долари во четвртокот за прв пат од април 2022 година.

Јапонскиот јен зајакна за 0,29% до 137,65 за долар и е на пат за најдобра недела во однос на доларот од јануари.

Превземено од: https://pari.com.mk/dolarot-pagja-evroto-i-funtata-vo/

Последно