Долар

Доларот во слободен пад

Доларот утринава се движеше на најниското ниво во последните 15 месеци бидејќи пазарите се обложуваа дека Федералните резерви се блиску до крајот на циклусот на зголемување на стапката, бидејќи инфлацијата се намалува. Индексот на доларот, кој ја мери американската...

Дедоларизацијата продолжува – уште еден пад на вредноста на доларот

На светските пазари минатата недела вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна, а тргувањето беше неизвесно бидејќи инвеститорите шпекулираа до кои нивоа американската централна банка ќе ги зголеми каматните стапки. Индексот на доларот, кој го покажува движењето...

Долгот на САД го надмина историскиот максимум

Американскиот национален долг достигна рекордни 32 трилиони долари за прв пат оваа недела, покажаа податоците објавени од Министерството за финансии во петокот. Пресвртницата беше постигната помалку од две недели откако претседателот Џо Бајден го потпиша законот со кој се суспендира...

Американците играат руски рулет: државната каса ќе остане без пари

Американската влада ќе почне да не ги исполнува своите финансиски обврски помеѓу почетокот на јуни и почетокот на август, доколку не се подигне плафонот на долгот, процени Двопартискиот политички центар (БПЦ). Последната проценка на институтот за „Х датум“, денот кога...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Официјално отворен претседателскиот изборен штаб на Билјана Ванковска

Во продолжение ви го пренесуваме соопштението на политичката партија Левица Вечерва, во одлична атмосфера, во присуство на претседателот на Левица...
- Advertisement -spot_img