Железничари

Продолжува штрајкот на железничарите

Покрај нередовните плати, тие се жалат дека имаат недостиг од кадар, но и дека немаат греење во нивните простории, во денови кога надворешните температури се под нулата. Поради протестот, веќе втор ден не сообраќа единствениот воз од Скопје кон...

Левица: Во Железница сѐ уште ја немаат исплатено јунската плата

Реакција на трудовиот сектор при политичката партија Левица Машиновозачите одлучија да го прекинат железничкиот сообраќај, како бојкот за доцнењето на јунската плата, која се’ уште не е во целост исплатена. Ова не е прв пат Македонски Железници да доцни со платата...

50-часовен штрајк: Железничарите во Германија го започнаа својот најдолг штрајк досега

Преговорите за платите со Германските железници пропаднаа, соопшти Синдикатот за железници и транспорт ЕВГ. Штрајкот почнува денеска вечер и треба да биде најдолгиот досега, пишува Дојче веле. Германските железници не беа заинтересирани за компромис, рече преговарачот Кристијан Лорох во петокот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Тамара Јованов: Што значи живот во продолжена сиромаштија?

Пишува: Тамара Јованов – Апасиева –  Професорка на Економскиот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ – во Штип  Што значи живот...
- Advertisement -spot_img