Зеленски

Кина одби средба со Зеленски во Давос

Кина го одби барањето на Украина да се одржи средба во Давос меѓу кинескиот премиер Ли Чијанг, кој пристигна во Швајцарија за да учествува на Светскиот економски форум (СЕФ) и украинскиот претседател Володимир Зеленски, пишува „Политико“, повикувајќи се на...

Во Украина ќе се мобилизираат само сиромашните

Украинските власти размислуваат за ослободување од мобилизација (резервација) за одговорните за воена служба кои земаат голема плата. - известува Форбс Во моментов, резервациите се достапни само за вработените во бизнисите означени како „критични“. Според изданието, властите сега размислуваат за воведување...

Зеленски гостин на инаугурацијата на аргентинскиот анархо-капиталистички претседател

Новиот аргентински претседател го преполови бројот на министерства и најавува болни мерки за штедење. Преземајќи ја должноста во неделата по минатомесечните избори, аргентинскиот претседател Хавиер Мајли го искористи своето инаугуративно обраќање за да ги подготви Аргентинците за тешкотиите, кои...

Апсурдно! Зеленски го потпиша законот за забрана за увоз на книги од Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска потпиша закон со кој се забранува комерцијален увоз на книги од Русија, дел од серијата чекори насочени кон намалување на обемот на културните врски меѓу двете земји по избивање на војната во Украина. – Верувам...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ванковска од Аеродром: ЕУ станува неофашистичка

Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица, заедно со потпретседателот на партијата Реџеп Исмаил денес ја продолжи својата кампања со...
- Advertisement -spot_img