Виетнам

Комунистите на дело: Смртна казна за корупција на виетнамски тајкун

Народниот суд во градот Хо Ши Мин во Виетнам го осуди инвеститорот Труонг Ми Лан на смрт за проневера на 44 милијарди долари наменети за Комерцијалната банка Сајгон. Во судскиот процес од октомври 2022 година учествуваа вкупно 2.700 сведоци...

Навраќање на Пол Пот [Израел Шамир]

Сега, во сезоната на монсун, Камбоџа е зелена, студена и одморена. Оризовите полиња на ниските ридести падини се поплавени, шумите кои ги кријат старите храмови се скоро непроодни, бурното море ги одвраќа пливачите. Тоа е пријатно време повторно да...

Почина Даниел Елсберг: Човекот кој откри што правела Америка во војната во Виетнам

Даниел Елсберг, свиркачот кој го разоткри обемот на американската вмешаност во Виетнамската војна, почина на 92-годишна возраст, објави Би-Би-Си. Тој почина во својот дом во Кенсингтон, Калифорнија, од рак на панкреасот, соопшти неговото семејство. Протекувањето на документите на Пентагон на поранешниот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ванковска од Аеродром: ЕУ станува неофашистичка

Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица, заедно со потпретседателот на партијата Реџеп Исмаил денес ја продолжи својата кампања со...
- Advertisement -spot_img