Треска

Потресно сведоштво на стечаец од „Треска“: Останавме без 24 плати и право на пензија

Интервју на вечерашниот протест со еден од поранешните вработени во фабриката „Треска“, кој обелодени дека не е јасно како се продадени 92% од акциите на фабриката, по што работниците останале со 24 неисплатени плати, на дел од нив им...

Во вторник протест против градежната мафија пред Треска

Ве повикуваме во вторник на 31-ви октомври на ПРОТЕСТ против испреплетените интереси на политичката, судската и урбанистичката мафија за криминално одземениот имот на работниците и обидот за целосна бетонизација на Центар и градот Скопје. Со изградба на овие бетонски чудовишта...

Левица: Кај поранешната фабрика „Треска“ се гради по истечен ДУП

Четирите барања за издавање градежни дозволи на спорниот имот на бившата фабрика Треска поднесени во Општина Центар – се Демоклов меч над Градоначалникот на Центар, Герасимовски. Наместо гласање НОВ ДУП, кој ќе биде скроен по мерка и потреба на граѓаните...

Левица: Герасимовски одобри да се гради кај „Треска“ спротивно на препораката на ДКСК

Иако Јавното обвинителство води истраги за имотот на фабриката Треска во Општина Центар, поради што Антикорупциската комисија се изјасни дека на просторот на Треска не смее да има градежни активности додека траат двете истраги - просторот на бившата фабрика...

Левица: Судството на Кацарска пресуди во корист на градежната мафија за „Треска“

Заробениот Уставен суд, под водство на КАЦАРСКА, минатата недела ја отфрли иницијативата за преиспитување на ДУП-от кај поранешната фабрика „Треска” - со што го бетонизира последниот слободен простор во Центар и пресуди во интерес на градежните компании „ГОЛДЕН АРТ”...

Огненоски: Се спремаат 30 згради на просторот на поранешната фабрика Треска

Фејзбук статус на Владимир Огненоски, советник на Левица во општина Центар Во време кога во центарот на Скопје имаме пренаселеност,во време кога 70% од новоизградените станови во Скопје не се продадени,во време кога граѓаните на Скопје дишат најзагаден воздух во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Тамара Јованов: Што значи живот во продолжена сиромаштија?

Пишува: Тамара Јованов – Апасиева –  Професорка на Економскиот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ – во Штип  Што значи живот...
- Advertisement -spot_img