Тренчевска

Левица: Тренчевска ги остави пензионерите за нова година без пензии!

Новата година е на прагот, но за жал пензионерите нема да можат да му се израдуваат на празникот, од проста причина што ќе останат без пензии. Досега, скоро секогаш МТСП за Нова година предпразнично, предвреме ги исплаќаше декемвриските пензии, но...

Левица: Додека власта ја сонува ЕУ, децата во градинките јадат скапано овошје?!

Соопштение на социјалниот сектор при политичката партија Левица Откако Левица преку реакција реагираше дека, додека функционерите трошат милиони буџетски средства за бадеми и лешници, децата во градинките јадат паштети, МТСП побрза да воведе кампања за здрав оброк во градинките. По неполна...

Лицемерието на Јованка Тренчевска

Пишува: Петар Здравевски - студент на Филозофскиот факултет при УКИМ Г-ѓо Јованка Тренчевска желбата за минимална пензија од 20 илјади денари не би требало да биде сметана за "нереална" кога говориме за лица кои цел живот го дале на...

Левица: За Тренчевска 78% – за пензионерите 6% покачување

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, не пропушта прилика да ги потсети пензионерите дека им следува ново покачување од 6% на пензиите во септември, ниту пак штеди пофалби во однос на тоа дека ова е најголемо покачување...

Претседателот на КСС побара оставка од Тренчевска бидејќи ја крие вистината

Министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска која гостуваше во вестите на Сител телевизија, ја обвини Конфедерацијата на синдикати дека манипулира во врска со Општиот колективен договор за јавен сектор. „Целиот дијалог за да дојдеме до финализирање на овој...

Договорот за платите ги подели синдикатите – едни одобруваат друѓи ќе штрајкуваат

Договорот за платите, кој внесе поделби меѓу синдикатите, ќе се потпише во вторник. Десетпроцентен раст на платите од септември, К-15 од десет илјади денари до декември и нова методологија за пресметка на примањата врз основа на просечната плата од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ванковска од Аеродром: ЕУ станува неофашистичка

Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица, заедно со потпретседателот на партијата Реџеп Исмаил денес ја продолжи својата кампања со...
- Advertisement -spot_img