Скопје

Завршен народен собир на Левица денес во Скопје: Македонија се буди!

Денес (06 Мај) ве каниме на народен собир со носителите на пратеничките листи на Левица и идни пратеници во Собранието на Република Македонија. Собирот започнува во 13:00 во градски парк кај фонтана Лотосов Цвет . Дојдете, за да ги афирмираме нашите цврсти...

Левица денеска на митинг во Скопје

Денес (21-ви април 2024 година) во хотелот Александар Палас во Скопје своите заложби и програми ќе ги претстават: претседателската кандидатка проф. д-р Билјана Ванковска, претседателот на Левица и носител на пратеничката листа за ИЕ1 проф. д-р Димитар Апасиев и...

Утре повторно ќе нема јавен градски превоз во Скопје

Утре, 16 февруари, во Скопје нема да има градски автобуси бидејќи вработените не ја добиле јануарската плата, соопшти попладнето на 15 февруари претседателот на Синдикатот на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП), Миќо Стојановски. „Нема плата, нема возење“, порача Синдикатот објаснувајќи дека...

Левица побара вонреден инспекциски надзор на УСЈЕ

Советниците на Левица во Советот на Град Скопје со писмено барање до Инспекторат на Градот Скопје и Сектор за заштита на животната средина, побараа вонреден инспекциски надзор над, по се изгледа, најголемиот индустриски загадувач на Скопје, цементарницата УСЈЕ! Сомнежите за...

Левица со барање за вонредна седница во советотот на град Скопје поради не исплатени плати на работници

Работниците во друштвата основани од ЈП Паркови и зеленило Скопје - ФЛОРАКОМ ДООЕЛ и ЛУНА ДООЕЛ - веќе три месеци немаат земено плата. Работничките организации при овие две друштва, пред одржувањето на вонредната Седница на Советот на Град Скопје,...

ДПМНЕ – преку квантитативна доминација до квалитативна деструкција на опозицискиот блок!

Пишува: Реџеп Исмаил - Хактан, потпретседател на политичката партија Левица. Со чест на индивидуални исклучоци, но, колективната психолошка матрица која владее во оваа партија а која се карактеризира со само-беендисаност и себе лажење со цел себе оправдување, во нивната кумулативна...

Работниците во ЈП Водовод и канализација остануваат на улица!

Управниот одбор на ЈП ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА , донесе одлука за прекинување на работниот однос на 54 работници со цел овие работници да се вработат на неопределено време во претпријатието. Оваа одлука е резултат на постоечките промени во политичката клима...

Планот на битката за Скопје [Михајло Апостолски]

За ослободувањето на Скопје, кое беше солидно организирано и брането со сили од околу една дивизија, можеа да се заангажираат само 42. НО и 50. НО дивизија, и XVI бригада од Кумановската дивизија. 41. НО дивизија доби задача држејќи...

Грамосли: Скопје – ликот на општествените болести

Фејсбук статус на Сандра Грамосли – Магистер инженер архитект Акните се показател на одреден дисбаланс во организмот. Се појавуваат најчесто од стрес, неправилна грижа за себе или се показател на одредени внатрешни болести и присуство на бактерии. Докторите обично велат да...

Фестивалот “Звукот на Скопје“ 2023 стартува во петок

На 15 септември (петок) започнува овогодишното издание на фестивалот „Звукот на Скопје“, а локациите, исто како и минатата година, се Плоштадот „Мајка Тереза“ (платото пред МОБ) и паркот Ибни Пајко. „Звукот на Скопје“ во организација на Културно информартивен центар –...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Пабло Неруда – Чилеански Писател и Комунист

На денешен ден 12.07.1904 година е роден големиот чилеански писател и комунист Нефтали Рикардо Рејес Басоалто кој подоцна се...
- Advertisement -spot_img