Си Џинпинг

Путин во посета на Кина со цел продлабочување на стратешкото партнерство

Рускиот претседател Владимир Путин ќе ја посети Кина од 16 до 17 мај, при што ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг, објави во вторник Кремљ. Ова е прва дипломатска посета во странство на почетокот на новиот шестгодишен мандат...

Си Џинпинг: Односите помеѓу Русија и Кина се поставени на цврсти темели

Односите меѓу Русија и Кина се поставени на цврсти темели, а способноста на двете земји да се соочат со предизвиците станува се посилна, изјави денеска кинескиот претседател Си Џинпинг за време на разговорите со рускиот премиер Михаил Мишустин во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Кина го изгради првиот нуклеарен реактор отпорен на распаѓање

За прв пат истражувачите од Универзитетот Цингхуа во Кина успешно демонстрираа реактор за нуклеарна фисија отпорен на распаѓање. Дизајнот...
- Advertisement -spot_img