Рецесија

Германската економија „падна“ во 2023 година

Во 2023 година, според прелиминарните проценки, германската економија падна за 0,3 отсто на годишно ниво, откако порасна за 1,8 отсто во 2022 година. Ова го соопшти германската федерална статистичка служба Дестатис. „Целиот економски развој во Германија заглави во 2023 година, во...

Прогноза на НЅВС: Годинава ќе има рецесија во САД, ЕУ во 2024

САД ќе влезат во пад во четвртиот квартал, по што ќе следи „година на контракција и европска рецесија во 2024 година“, според HSBC Asset Management. Во својата средогодишна перспектива, менаџерот на средства на британскиот банкарски гигант напиша дека предупредувањата...

Еврозоната официјално влезе во рецесија – Два последователни квартали со негативен раст

БДП низ еврозоната се намали за 0,1 отсто во првиот квартал од оваа година. По Германија и еврозоната влезе во рецесија покажуваат новите податоци, пренесува британски Гардијан. БДП низ еврозоната се намали за 0,1 отсто во првиот квартал од оваа година....
- Advertisement -spot_img

Latest News

Мустафаоглу: ДПМНЕ организира трибини за младите, додека ги одбива сите иницијативи на Левица за младите

Пишува: Дарја Мустафаоглу, советничка во општина Ѓорче Петров и кандидатка за пратеник во ИЕ 2 од редовите на политичката...
- Advertisement -spot_img