Претседателски кандидат

Татковина или смрт!

Пишува: Проф. д-р Билјана Ванковска, претседателски кандидат на политичката партија Левица Први мај мина, а претстои денот кога се чествува Гоце. Се чувствувам како Везилката: како да создадам проста и строга колумна, која ќе каже каков разговор ноќен води ова...

Ванковска: Дали ДПМНЕ бара мандат да менува Устав за вметнување на Бугарите и другите, ама со “одложено дејство”?

Фејзбук статус на претседателскиот кандидат на Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Кога пред неколку дена јавно прашав околу „одложената примена на уставните измени“ (решение кое го најави Муцунски, а потоа и ВМРО-ДПМНЕ), однапред кажав дека одговорот ќе треба да го...

Нашизам: 100 години подоцна

Пишува: Претседателскиот кандидат на Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Пред неколку дена еден колега се консултира со мене околу темата на магистерската теза на негова кандидатка. Фрлив поглед и му велам дека тоа нема да мине на Наставничкиот совет: насловот...

Продадени души

Пишува: Претседателскиот кандидат на Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Со години, во времиња кога сатирата се сметаше за облик на отпор кон неправедната власт и за храброст, Македонија ги имаше „К-15“ како свои јунаци. Кога не сакавме да кажеме дека...

Некролог за Европската Унија

Пишува: Претседателскиот кандидат на Левица, Проф. Д-р Билјана Ванковска Поранешниот ЕУ-амбасадор, Ерван Фуере, порача: „Инклузивната јавна дебата, на национално и на локално ниво, ќе биде од суштинско значење за на граѓаните да им се обезбедат сите потребни информации, врз основа...

Погледни го домот свој, ангеле!

Пишува: Претседателскиот кандидат на Левица, Проф. Д-р Билјана Ванковска Романот на Томас Вулф малкумина го прочитале, но стиховите на Бора Чорба се многу попознати. Со нив, на Фејсбук, Заев ја најави „бомбашката“ кампања, која подоцна доби стилизирано име „Вистината за...

Мојата црвена линија

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Признавам, насловот е од една колумна објавена пред неколку години, но содржината е нова. Или не е? А зошто тогаш се навраќам на ова прашање, кога сум уморна а...

Не бистри политика!

Пишува: Претседателскиот кандидат на политичката партија Левица, Проф. д-р Билјана Ванковска Пишувам среде атмосфера на неизвесност, не само околу резултатите, туку и текот на изборите, вклучително и дали исходот ќе биде прифатен од поразениот. Со денови се плетат сценарија, интелектуалци...

Ванковска: Со законот за рестриктивни мерки “црната листа” на странска држава е над Уставот и Законот во Македонија

Претседателскиот кандидат на Левица, Проф. Билјана Ванковска на фејзбук напиша: Кога бев дете на часовите по историја учевме за Обзнаната (во Кралството), и денес ми е тешко и да поверувам дека нам ни се случува нешто слично со Законот за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img