Палестинци

Кина: Сакаме да одржуваме добри односи со Хамас

Хамас е дел од палестинското национално ткиво и Кина е заинтересирана за одржување на односите со движењето, изјави вчера претставникот на Министерството за надворешни работи на Пекинг Ванг Кеџијан за време на средбата со шефот на политичкото биро на...

Малезија забранува влез на израелски бродови

Малезија им забрани на сите товарни бродови под израелско знаме да се приклучуваат во нејзините пристаништа, како што рече, одговор на агресијата врз Газа, обвинувајќи го Израел за кршење на меѓународното право преку „масакр и бруталност врз Палестинците“. Во средата,...

Израелските власти „ветија дека ќе се запре тероризмот“ врз палестинците

Шефовите на израелските безбедносни сили ги означиле нападите на доселениците врз палестинските села на окупираниот Западен Брег како „националистички тероризам“ што заслужува засилени контра мерки, а нивните забелешки предизвикале гнев кај министрите од екстремната десница во кабинетот, известува Ројтерс. Напливот на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со...
- Advertisement -spot_img