Охрид

Аврамоска: Предрасудите се главен проблем за ниската политичка и општествена активност на жените работнички

Денеска ја имаме честа да разговараме со една вистинска хероина од работничката класа, Виолета Аврамоска советничка во општина Охрид од редовите на политичката партија Левица како и кандидат за пратеник во Изборна Единица 3 Кои се најголемите предизвици со кои...

Ванковска од Охрид за Уставните измени: Медицински израз за одложено дејство е ретард

Претседателскиот кандидат на Левица - Билјана Ванковска, заедно со носителот на листа Јована Мојсоска, предизборните активности попладнево ги продолжија во Охрид. Во Охрид Ванковска освен што пред граѓаните презентираше делови од програмата се задржа и на актуелните теми во...

Сонувајте, не будете се!

Пишува: Виолета Аврамовска, советничка од редовите на политичката партија Левица во Охрид Кога ќе излезете да гласате на парламентарните избори, гласајте си за МИЛИОНЕРИТЕ. Тие ќе ве вработат во некое Јавно претпријатие, во кое нема ништо да работите, секако јавните претпријатија...

Мојсоска: Трет ден како плочата од НОБ насилнички е тргната од функционерот на ДУИ, Нефи Усеини

Фејсбук статус на Генералниот секретар на Левица – Јована Мојсоска  Веќе трет ден како плочата од НОБ насилнички е тргната од функционерот на ДУИ во Охрид, Нефи Усеини. Дивоградбата се гради една година и иако има Решение за стопирање, ОЈО нема...

Нефи поддржан од Пецаков ја отстрани спомен плочата на НОБ во Охрид

Фирмата ,,Нефи Ик”, тендер партнерот на градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, пред својата дивоградба во Охрид ја искрши и отстрани спомен - плочата на Охридскиот судски процес во кој на 26 и 27 ноември 1941година, беа осудени со казна...

Охридските гимназијалци жртви на предизборната кампања на ДПМНЕ

Второто полугодие за гимназијалците започна во несоодветни и неподносливи услови за изведување на наставата. Наместо за време на летниот распуст, среде учебна година локалната врши реновирање на охридската гимназија, а директорката Светлана Велкоска послушно ги следи партиските директиви. Деновиве наставата...

Продолжуваат разрешувањата на директори по партиска линија

Коалицијата на СДС и ДУИ со партиска егзекуција продолжува да врши разрешување на способни и докажани директори ширум Република Македонија. Последна жртва е директорката д-р Елена Коваческа од Болницата за Кардиологија во Охрид. Имено, вчера во јавноста излезе вест за...

Коалицијата СДС-ДПМНЕ премолчуваат одлевање на 250 000 евра за новогодишно украсување

Од 2012 до 2023 година, локалните коалиции во Охрид потрошиле петнаесет милиони денари или двесте и педесет илјади евра за изнајмување на новогодишни сијалички и светлечки материјали. Овие реквизити се изнајмени од Друштво за трговија, производство и услуги „МЕТАЛ-ВАТ-ЕЛ...

Куса биографија на Спас Банџов [Андон Банџов]

Спас Банџов е роден 1904 година од родители Наум Банџов и Ленка Банџова род. Талева кои во тоа време живееле во Битола фамилијарно, каде се раѓа Спас како трет син на истите. Татко му до тоа време се занимава...

Трибина на Левица: Охрид – Град на светско природно и културно наследство или град на дивоградби

Во прилог го пренесуваме целосниот текст на настанот организиран од политичката партија Левица Почитувани, Ве покануваме на трибината „Охрид - Град на светско природно и културно наследство или град на дивоградби”, која ќе се одржи на 10 јуни (сабота), со почеток...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img