МСП

МСП не му нареди на Израел прекин на огнот во Газа

Меѓународниот суд на правдата (МСП) ја донесе својата одлука за вонредните мерки што ги побара Јужна Африка во случајот за геноцид против Израел поради војната во Појасот Газа. Судот откри дека постои основа да се продолжи со случајот против...

МСП в петок одлучува по тужбата на ЈАР за геноцидот врз палестинците во Газа

Меѓународниот суд на правдата (МСП) денеска соопшти дека в петок ќе донесе одлука за привремената мерка што ја побара Јужна Африка во спорот со Израел во врска со неговата воена акција во Појасот Газа, вклучително и барањето еврејската држава...

Тужбата на ЈАР против Израел во МСП: Причини и поддржувачи

Во поднесокот на Јужно Афричката Република од 84 страници се вели дека акциите на Израел „се геноцидни по карактер, бидејќи имаат за цел да доведат до уништување на значителен дел“ од Палестинците во Газа. ЈАР бара од МСП, познат и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ванковска од Аеродром: ЕУ станува неофашистичка

Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица, заедно со потпретседателот на партијата Реџеп Исмаил денес ја продолжи својата кампања со...
- Advertisement -spot_img