Ковачевски

СДС во неполни четири години има потрошено над 18 милиони денари за реклами на Фејзбук

Според јавно достапните информации на Meta Ad Library Report пробугарската СДС во неполни четири години има потрошено над 18 милиони денари за свое политичко рекламирање на социјалната мрежа фејзбук. Имено, СДС од директни извори, односно од официјалните профили на октроираниот...

Ковачевски и Спасевски ќе добиваат апанажа иако Уставен суд ја укина

Иако минатата година, Уставниот суд со Одлука У.бр.8/2022/1 ја укина апанажата, функционерите на СДС деновиве НЕЗАКОНСКИ побарале и добиле право на апанажа. Имено, Комисијата за прашања на изборите и именувања, на седница одржана на ден 06.02.2024 година, констатирала дека од...

Крмов: Премиер што не може да се соочи со пратениците не е премиер

Фејзбук статус на пратеникот од редовите на Левица, Борислав Крмов На поставени прашања зошто СДС ја бутка великоалбанската агенда на ДУИ во Чашка и дали ќе го разрешат Мики Тодоров од директорското место на КПД Штип, поради нападот на нашиот...

Герила акција на Црвена Младина на трибина на Ковачевски и Тренчевска

Денес, активисти на Црвена Младина ја прекинаа трибината на филозофскиот факултет по повод Меѓународниот ден на студентите каде што свои излагања имаа Ковачевски, Тренчевска и академската заедница. На дотичните им оставија фотографии од состојбата на студентскиот стандард и реалноста со...

ССНМ и ЗНМ го осудуваат однесувањето на Ковачевски и Битиќи кон новинарите

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) остро го осудуваат односот на премиерот Димитар Ковачевски и на вицепремиерот за економски прашања во македонската влада, Фатмир Битиќи кон колегата од Алфа ТВ,...

Левица: СДС и ДПМНЕ распродаваат плодна почва за фотоволтаични централи

Деновиве октроираниот премиер Димитар Ковачевски, заедно со градоначалникиот од ДПМНЕ Стевче Стевановски, ја отворија фотоволтаична централа лоцирана во село Новаци, Битола. Како инвеститор во оваа централа фигурира контроверзната компанија ,,АТС Груп”, чиј сопственик ШЕФКЕТ ДЕМИРОВСКИ во минатото беше осомничен за...

Левица: Ковачевски не може да ги убеди своите пратeници да гласаат за уставните измени

Соопштение на политичката партија Левица Неуспешниот обид за промена на Уставот уште еднаш потврди дека криминалната власт на СДС и ДУИ е целосно ДЕЛЕГИТИМИРАНА, која единствениот легитимитет за своето владеење го влече од лажните ветувања за европската агенда. ️Иако октроираниот...

Левица: Ковачевски најави – граѓаните ќе плаќаат над 300 милиони евра арач за НАТО

Соопштение на политичката партија Левица Владата на државата во која граѓаните се лекуваат преку донации од СМС пораки, не може да се обезбедат лекови за луѓето со ретки болести, учениците ги завршуваат учебните години без книги, работниците бараат поголеми плати...

По лидерската со Мицкоски, Ковачевски свикал итни седници на Извршниот и на Централниот одбор

Ден по лидерската средба премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски, за утре попладне свикал итни седници на Извршниот и на Централниот одбор на партијата. Се очекува највисоките партиски тела во СДСМ да дискутираат и да одлучат како ќе ги ...

Левица: Широката влада на Заев ја реализира Мицкоски

Соопштение на политичката партија Левица Вчерашната лидерска средба уште еднаш потврди дека ниту едно национално предавство не може да се оствари без активно учество на ВМРО-ДПМНЕ. Идејата за широка влада, која ја понуди Мицкоски, е идеја на поранешниот премиер...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Протест на вработените во кумановска детска градинка поради недобиена плата

И покрај напорите не успеавме да добиеме објаснување од раководството на установата, ниту од Општина Куманово во што е...
- Advertisement -spot_img