Косово

Косово со целосна поддршка на САД и Велика Британија во Јемен

Министерот за надворешни работи и дијаспора на таканареченото Косово на Фејсбук го сподели соопштението на ова министерство во кое се вели дека непријателите на мирот, стабилноста, безбедноста, демократијата, светскиот поредок и цивилизацијата се непријатели на сите. Во соопштението на...

Престрелката во Косово како резултат на угентувачката политика на Курти и НАТО

Реакција на Левица - Сектор Безбедност Група на 30 вооружени лица на 24ти септември се забарикадираа во Српски Православен манастир во близина на селото Бањска во регионот со мнозинско српско население. Престрелката завршува со мртов припадник на косовската полиција, додека...

Левица: Наместо да го екстрадира Косово го ослободува Алил Демири за убиството на Смилковско езеро

Соопштение на политичката партија Левица Деновиве беше објавено дека судот во Приштина наместо да го екстрадира Алил Демири, одлучил да го пушти на слобода - кој еден од осудените на доживотна казна затвор за громорозното петкратно убиство кај Смилковското езеро! Оваа...

Комунистите во Србија со барање до владата да поднесе барање за кандидатура во БРИКС

Новата комунистичка партија на Југославија (НКПЈ) ја повика Владата на Србија да донесе одлука за поднесување кандидатура за членство во БРИКС, меѓународна организација основана од Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка. „Главната причина за поднесување кандидатура за влез во...

Левица: Посетата на Албин Курти е сепарационистичка агенда на шовинистички идеи од минатиот век

Соопштение на политичката партија Левица Неофицијалната посета на косовскиот премиер Албин Курти на општините Тетово и Чаир беше флагрантно понижување на интегритетот и суверенитетот на Република Македонија! Курти присуствуваше на преименувањето на улицата „Втора македонска бригада“ (паметник за антифашистичкото минато) во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Почетокот на патот на свилата – Прво од предавањата: Патот на свилата помеѓу историјата и културата во КИЦ

Почетоците на Патот на свилата, како трансверзала, којашто ги поврзувала Источна Азија со Медитеранот лежат во првите две столетија...
- Advertisement -spot_img