Корупција

Комунистите на дело: Смртна казна за корупција на виетнамски тајкун

Народниот суд во градот Хо Ши Мин во Виетнам го осуди инвеститорот Труонг Ми Лан на смрт за проневера на 44 милијарди долари наменети за Комерцијалната банка Сајгон. Во судскиот процес од октомври 2022 година учествуваа вкупно 2.700 сведоци...

Кинески функционер осуден на 13 години затвор поради земање мито

Судот во кинеската провинција Хубеи во вторникот го осуди Ју Хонгчен, поранешен претседател на Кинеската атлетска асоцијација, на 13 години затвор за земање мито во вредност од над 22,54 милиони јуани (3,12 милиони долари).

Костовски од Бутел потрошил речиси 27 000 евра за четири дена снег

,,Фирмата Анизор Дооел Скопје" има склучено договор за зимско одржување на локалните улици и патишта на територија на општина Бутел за зимската сезона 2022/2023 година со вредност на договорот од 4 720 000 денари (76 748 евра). Во зимската...

Кинески директор на банка доби доживотен затвор за корупција

Ксу, кој побегна во САД во 2001 година, но беше принудно депотриран пред две години и изјави дека нема да поднесе апел за пресудата. На него исто така доживотно му беа одземени политичките права, а сите негови имоти беа...

Левица: ДПМНЕ во договор со СДС изгласаа нови партиски вработувања во Ѓорче Петров

Реакција на ЛО Ѓорче Петров при политичката партија Левица На денешната седница на Советот, бизнис коалицијата ДПМНЕ-СДС изгласа дополнување на Планот за вработување во 2023 година, со што овозможија минимум 14 нови партиски вработувања во тековната година. Поразителен е фактот што,...

Левица: Преспанското Eзеро пред умирање додека власта е замрзната во корупција

Реакција на зелениот сектор при политичката партија Левица Преспанското Eзеро е пред умирање додека власта на СДС И ДУИ се замрзнати во корупција и тонат во матни бизнис зделки. Министерката за животна средина Каја Шукова е нем набљудувач, а градоначалникот на...

Левица: Децата на политичката елита профитираат од брзите кредити

Соопштение на политичката партија Левица Фирмите за брзи кредити, кои профитираат од сиромаштијата на граѓаните, станаа "бонбона'бизнис" за семејствата на партиските елити. Вкупната проценка на овој бизнис е околу 150 милиони евра, а има регистрирано вкупно 23 небанкарски друштва за брзи...

Левица: Образование и општество по мерка на Мерко

Реакција на секторот образование при политичката партија Левица За името на Рамиз Мерко, кој веќе трет мандат е градски татко (очув!) на општина Струга како за типичен изданок на „зелената“ ДУИ се врзуваат бројни афери и корупциски скандали. Во 2021...

Крмов: Бехтел е корумпирана компанија чии директори се осудени за корупција

Во овој предлог-закон две измени се клучни и се однесуваат на ослободување од давачки: ослободување на давачки од промет на добра и услуги, а втората измена е ослободување од увоз. Со овие измени, трошокот од милијарда и 300 илијарди евра...

Дали се уставни измените на Законот за работни односи во врска со изградбата на автопатот што го прави „Бехтел и Енка“?

Собраниската расправа за Законот за работни односи заврши останувам на тоа дека законот е во рамките на Уставот, вели во емисијата „24 анализа“ на ТВ 24 министерката за труд Јованка Тренчевска. Специјалниот закон за „Бехтел и Енка“ го оспоривме пред...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Протест на вработените во кумановска детска градинка поради недобиена плата

И покрај напорите не успеавме да добиеме објаснување од раководството на установата, ниту од Општина Куманово во што е...
- Advertisement -spot_img