Конфликт

Изјава на политичкото крило на Хамас за вчерашниот терор

„За ескалацијата на ционистичката агресија и тероризам и обидите за упад на нејзината поразена армија Ескалацијата на ционистичкиот непријател на неговите ужасни масакри и геноцидна војна, под превезот на темнината, против домовите на беспомошните луѓе во Појасот Газа, со...

Кина ги поддржува сите напори што водат кон мирно решение на украинската криза

Кина ги поддржува сите напори што водат кон мирно решение на украинската криза и ја цени активната улога на Јужна Африка и другите африкански земји во овој поглед, изјави во вторникот портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао...

Палестинска тинејџерка почина од повредите од израелски оган во Џенин, бројот на загинати се искачи на седум

Тинејџерка од Палестина денес им подлегна на повредите како последица од нападот на израелската армија во градот Џенин на Западниот Брег, со што бројот на загинати се искачи на седум, соопшти палестинското Министерство за здравство, јавува Анадолу. Во соопштението на...

Израелските војници убија тројца Палестинци на Западниот Брег

Според информациите од локални извори, израелските војници влегле во Џенин со десетици оклопни воени возила. За време на рацијата на некои куќи биле распоредени и израелски снајперисти. Како реакција на рацијата, дошло до судири меѓу палестинските жители и израелските војници. Израелските сили...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Протест на вработените во кумановска детска градинка поради недобиена плата

И покрај напорите не успеавме да добиеме објаснување од раководството на установата, ниту од Општина Куманово во што е...
- Advertisement -spot_img