Клер Дејли

Клер Дејли: Ужасно е тоа што од Македонија побараа да го смени името и да си ја негира историјата

Наместо да бара меѓусебно почитување и соработка меѓу еднаквите, ЕУ ја искористи својата позиција за да се обиде да ги одвои земјите-кандидати од Русија и да бара многу неолиберални реформи, што значи дека индустријата и благосостојбата на граѓаните им...

Пленум: Левица е незапирлива сила и единствена опозиција на олигархијата

Во борбена, другарска и наелектризирана атмосфера помина свечениот дел од Вториот редовен Пленум на Левица. На свечениот дел му претходеше работен дел на кој му беше доверен уште еден мандат на Димитар Апасиев за претседател на партијата, додека за...

Левица: Македонија има пријатели на европскиот пат кои го почитуваат нејзиното национално единство

Никој нема право да ви наметнува уставни измени, поткусурува со вашите идентитетски вредности, ниту пак да ви наметнува историски наративи за сметка на интеграцискиот процес во Европската унија. Ова беа само дел од пораките кои ги испратија европратениците Клер...

Европратеничка распали по Урсула Фон Дер Лајен: Која си ти да зборуваш во наше име?

Популарната независна европратеничка од Ирска, Клер Дејли која постојано говори „без влакна на јазикот“ распали на твитер по претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон Дер Лајен во однос на моменталната ситуација помеѓу Палестина и Израел. За која Урсула објави...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Почетокот на патот на свилата – Прво од предавањата: Патот на свилата помеѓу историјата и културата во КИЦ

Почетоците на Патот на свилата, како трансверзала, којашто ги поврзувала Источна Азија со Медитеранот лежат во првите две столетија...
- Advertisement -spot_img