Кавадарци

Ванковска од Кавадарци: Јас сум единствен претседателски кандидат со програма

Претседателскиот кандидат на Левица - Билјана Ванковска, вечерва ја продолжи својата предизборна кампања во Кавадарци и ја промовираше својата предизборна програма во Кавадарци, на народен митинг. Заедно со претседателот на Левица - Димитар Апасиев и носителот во ИЕ 4...

Денеска Левица на масовен митинг во Кавадарци

Денес (14.04.2024) во Домот на Културата ,,Иван Мазов-Климе” во Кавадарци своите заложби и програми ќе ги претстават: претседателската кандидатка проф. д-р Билјана Ванковска, претседателот на Левица и носител на пратеничката листа за ИЕ1 проф. д-р Димитар Апасиев и носителот...

Апелација ја укина пресудата: 69-те работнички од Кавадарци нема да плаќаат 20,000 евра за судски трошоци

Фејсбук статус на Кристина Ампева, Претседателка на „Гласен синдикат на работниците“ Ви текнува на 69те работнички од конфекцијата СОНИ Кавадарци кои иако не добија неколку плати, сепак судот реши дека не се во право и треба да платат 20.000 евра...

Со 365 амандмани Левица Кавадарци го блокираше ДУП за зградите Силекс

Денес, Левица преку советникот Круме Богевски со 365 амандмани ја блокираше предлог-Одлуката за утврдување на ДУП за УЕ 14, Блок 14.6 и Блок 14.7-“Силекс згради”, К.О. Ваташа, Општина Кавадарци за плански период 2021 – 2026 која е ставена како...

Богевски: Државата има одговорност за вработените во ФЕНИ

Пишува: Круме Богевски, советник во општина Кавадарци од редовите на политичката партија Левица НИКОЈ не може да каже дека државата нема одговорност за вработените во ФЕНИ! Може да се каже дури и дека државата (власта) е виновна за неизвесноста на вработените...

80 години од смрта на Димката Ангелов-Габерот

На денешен ден, 10 јуни 1943 година (пред 80 години) во борба со бугарскиот окупатор загина првоборецот Димката Ангелов-Габерот, една од најомилените историски личности во целиот тиквешки крај. Роден е во с.Ваташа 1916 година. Учител по професија, кoj во 1936 г., смело...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img