Град Скопје

Левица: СДС-ДУИ и ДПМНЕ и пресудија на Универзална сала

Симболот на Скопје - Универзалната сала, која со години стоеше руинирана и запоставена, денес изгоре во пожар. За ваквата катастрофа одговорна е централната власт на двоецот сдсм-дуи, кои преку Министерството за култура, лани ја превзедоа реконструкцијата од Град Скопје. Најпрво, преку...

Јовановска: По иницијатива на Левица средните училишта во Скопје добиваат сензорни соби

Средните училишта во Град Скопје добиваат сензорни соби. Изгласана иницијативата на Левица, со која што во секое средно училиште во Скопје ќе биде отворена по една сензорна соба која што ќе им биде од огромна помош при процесот на инклузија...

Јовановска: Вработените во ЈСП не смеат да зависат од внатерпартиските интереси на советничките групи

Денеска разговараме со најгласната советничка во Советот на Град Скопје, Катерина Јовановска која доаѓа од редовите на политичката партија Левица за актуелните теми поврзани со проблемите во ЈСП. Помина една година откако во советот на град Скопје не беше поддржана...

Левица со иницијатива за отварање на сензорни соби за децата со аутизам во средните училишта

Советниците на Левица во Советот на Град Скопје денес поднесоа Иницијатива за отварање на 23 нови сензорни соби. Со иницијативата советниците бараат отварање на по една сензорна соба во секое средно училиште во град Скопје, со што ќе им се...

Покрај блокирањата од ДПМНЕ – Изгласани субвенциите за плати на над 1300 вработени во ЈСП

Советниците на Град Скопје претходно денеска не успеаја да го усвојат барањето за субвенции за ЈСП – пари со кои вработените во ова претпријатие треба да ги добијат своите плати за декември 2023 година. Барањето за доделување субвенции го поддржаа...

Левица со барање за вонредна седница во советотот на град Скопје поради не исплатени плати на работници

Работниците во друштвата основани од ЈП Паркови и зеленило Скопје - ФЛОРАКОМ ДООЕЛ и ЛУНА ДООЕЛ - веќе три месеци немаат земено плата. Работничките организации при овие две друштва, пред одржувањето на вонредната Седница на Советот на Град Скопје,...

Епски говор на Мециновиќ во град Скопје: Каде ви е совеста за овој армагедон!

Советникот од Левица Амар Мециновиќ за сопирање на мерките против аерозагадувањето: ,Преку правен позитивизам пробувате или да го рационализирате ограниченото учество на градот во решавање на проблемот со загадувањето, или да го оправдате неучеството. Прстот на јавноста е вперен во...

Дали има образовни асистенти за лицата со попреченост во град Скопје!?

Откако повеќе родители на деца со попреченост, кои што посетуваат настава во средните училишта во град Скопје се обратија до нас со поплака, дека за нивните деца не е обезбеден образовен асистент, денес за овој проблем, советничката група на...

Обезбедени средства за дневен центар за лица со попреченост во Скопје по иницијативата на Левица

Говор на советничката Катерина Јовановска од Левица во Советот на Град Скопје: ,,Како што знаете, по Иницијатива на советничката група на Левица, која беше изгласана од овој Совет - за отварање на дневен центар за лица со попреченост. Таа беше...

Левица: Кој (не) се грижи за Градскиот парк во Скопје?!

Соопштение на Левица - Град Скопје Белите дробови на Градот - Градскиот парк е во очајна состојба! Исушени и свенати дрјва, пожолтено зеленило, цвеќиња веќе скоро и да воопшто нема - очигледно дека преку целото лето никој не се погрижил за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Исмаил: Зошто Пендаровски и Силјановска бегаат од Ванковска?

Фејзбук статус на Реџеп Исмаил - Хактан, потпретседател и кандидат за пратеник во ИЕ 1 на политичката партија Левица Зошто...
- Advertisement -spot_img