Дедоларизација

Глобална војна за дедоларизација (прв дел)

Американскиот долар не е само за Американците – секоја земја во светот се потпира на него. Зелената банкнота го олеснува протокот на пари и стоки низ светот повеќе од еден век. Купување или продавање нафта? Обично се прави со...

Доларот во слободен пад

Доларот утринава се движеше на најниското ниво во последните 15 месеци бидејќи пазарите се обложуваа дека Федералните резерви се блиску до крајот на циклусот на зголемување на стапката, бидејќи инфлацијата се намалува. Индексот на доларот, кој ја мери американската...

Дедоларизацијата продолжува – уште еден пад на вредноста на доларот

На светските пазари минатата недела вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна, а тргувањето беше неизвесно бидејќи инвеститорите шпекулираа до кои нивоа американската централна банка ќе ги зголеми каматните стапки. Индексот на доларот, кој го покажува движењето...

Дополнителен импулс за лидерите на земјите на БРИКС да создадат нова валута

Одгласи во светот по реторичкото прашање на бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва зошто сите земји треба да ја засноваат својата трговија на доларот Неодамна исклучително гласно одекна во светот изјавата на бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва:...

Долгот на САД го надмина историскиот максимум

Американскиот национален долг достигна рекордни 32 трилиони долари за прв пат оваа недела, покажаа податоците објавени од Министерството за финансии во петокот. Пресвртницата беше постигната помалку од две недели откако претседателот Џо Бајден го потпиша законот со кој се суспендира...

Кинескиот Јуан се’ позастапен во глобалната трговија, полека го истиснува доларот

Трговијата во која како платежно средство се користат јуани е во пораст и Кина треба дополнително да ги придобие растечките интереси за користење на јуанот преку регионален трговски договор и офшор трговски центри, вели најновиот извештај на кинеската централна...

Валутата БРИКС има реална перспектива да стане глобална валута

Економистот Алексис Хабијаремје од Универзитетот во Јоханесбург вели дека предложената заедничка валута БРИКС, доколку се користи ефективно и систематски за сите трговски трансакции меѓу државите на БРИКС, ќе го олесни товарот на овие земји Економистот Алексис Хабијаремје е виш истражувач...

БРИКС поттикнува употреба на локални валути во меѓународната трговија

Земјите од БРИКС во петокот ја истакнаа потребата од користење на локални валути во меѓународната трговија и финансиските трансакции, покрај тоа што се обврзуваат да ја поддржат, отворената и транспарентна глобална трговија заснована на правила, се вели во заедничката...

„На доларот му се одбројува“: Ја губи довербата?

Почесниот професор на Бизнис школата Стерн во Њујорк, Нуриел Рубини е економист кој ја предвидел финансиската криза во 2008 година и на тој начин го добил прекарот Доктор Пропаст. Тој предупреди дека преговорите за избегнување на плаќањето на американските обврски...

Дали неплаќањето на американскиот долг може да предизвика глобален хаос?

Американската влада моментално е ангажирана во она што може да биде едно од најскапите играња на играта „Кој прв попушти, тој е кукавица“ во историјата. Ако демократите и републиканците не се согласат да им дозволат на САД да позајмуваат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Пабло Неруда – Чилеански Писател и Комунист

На денешен ден 12.07.1904 година е роден големиот чилеански писател и комунист Нефтали Рикардо Рејес Басоалто кој подоцна се...
- Advertisement -spot_img