Битола

Левица вечерва со митинг во Битола

Левица вечерва во Битола организира народен собир на кој говорници ќе бидат, Димитар Апасиев, претседателот на партијата, потоа Билјана Ванковска, кандидатката за претседател од Левица и Јована Мојсоска, носителка на кандидатската листа за пратеници во петтата изборна единица. Народниот собир ќе се одржи...

Битола доби 17 хуманитарни паркинг простори по барање на Левица

После изгласаната иницијатива, советничката група на Левица поднесе одлука во Советот на Општина Битола за хуманитарни паркинг простори кои ќе ги користат сите граѓани. Одлуката е едногласно прифатена. Готова е реализацијата на 17-те хуманитарни паркинг простори на улица "Цар Самоил" и...

РЕК Битола свесно ги злоупотребува граѓанските пари

Додека во РЕК-Битола се ангажираат изведувачи за ископ, механизацијата на РЕК воопшто не е пуштена во употреба. Наместо да се обидуваме да осигураме стабилност во енергетскиот сектор, РЕК-Битола злоупотребува големи суми од парите на граѓаните со ангажирање на приватни фирми...

Трајковски: Во политиката влегов бидејќи не можам да трпам неправди

Денеска ја имаме можност да поразговараме за проблемите на младите во Македонија, како и за актуелните политички случувања во градот на конзулите со младиот советник во општина Битола од редовите на политичката партија Левица - Гаврил Трајковски Што Ве мотивираше...

Широката коалиција ДПМНЕ-СДС го гласаше буџетот во Битола

На редовната 35-та Седница на советот, се гласаше Буџетот на Општина Битола кој повеќе наликува на ребаланс и пополнување на активностите од 2023 година. Без дискусии советничките групи на СДС и ДПМНЕ, широката коалиција со 26 гласа "ЗА" го...

Црвена Младина со уште една реставрација на спомен обележје од НОБ

Соопштение на Црвена Младина - Битола Членови на Црвена Младина - Битола денес се организираа и го исчистија спомен обележје кое беше вандализарано од непознати сторители. Ова не е прв пат Црвена Младина да прави вакви акции, но за жал после...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img