Билјана Ванковска

Ванковска: Мојата цел беше да вознемирам една застојана елита

Професорката Билјана Ванковска, претседателскиот кандидат на политичката партија Левица на фејзбук напиша: Честитки за победниците! Јас сум среќна за можноста што ми ја даде Левица да зборувам слободно, чесно, отворено и радикално - да понудам нешто што мнозина не беа спремни...

Левица од Скопје: Потребен е мораториум за национални предавства, а не за меѓупартиски препукувања

Синоќа во Скопје Левица го одржа завршниот народен собир за првиот круг Претседателски избори 2024 во другарска и борбена атмосфера. Проф. д-р Билјана Ванковска ги поздрави присутните гости, ги сумираше импресиите од првиот круг и ги постави рамките на...

Ванковска: Дефиниција на мицковизам е да зборуваш многу, а да не кажеш ништо

Дефиниција на мицковизам е да зборуваш многу, а да не кажеш ништо. Да бидеш божем математички прецизен/прецизна, ама да не кажеш ШТО НАВИСТИНА ќе правиш. Да се китиш со туѓи перја и тези а да не знаеш што всушност зборуваш. Мицковизам е...

Ванковска: Гласајте за сувереност и демократија!

Почитувани Македонци, почитувани сонародници, Ви се обраќам во духот на Крушевската република и АСНОМ, како на драги комшии, пријатели и познајници, без разлика на вера, народност, пол, класно потекло и политички убедувања! Мојата порака до вас ги надминува сите делби...

Ванковска од Битола: Преспанскиот договор е геноцид

Во Битола во Народниот театар претседателскиот кандидат на “Левица“, Билјана Ванковска пред битолачани ја претстави својата програма, а покрај неа зборуваа и претседателот на Левица, Димитар Апасиев и Јована Мојсоска, носител на листа во Изборната единица 5. -Моите противкандидати велат...

Левица денеска на митинг во Скопје

Денес (21-ви април 2024 година) во хотелот Александар Палас во Скопје своите заложби и програми ќе ги претстават: претседателската кандидатка проф. д-р Билјана Ванковска, претседателот на Левица и носител на пратеничката листа за ИЕ1 проф. д-р Димитар Апасиев и...

Левица вечерва со митинг во Битола

Левица вечерва во Битола организира народен собир на кој говорници ќе бидат, Димитар Апасиев, претседателот на партијата, потоа Билјана Ванковска, кандидатката за претседател од Левица и Јована Мојсоска, носителка на кандидатската листа за пратеници во петтата изборна единица. Народниот собир ќе се одржи...

Ванковска: Таче и Мицко имаат уплав од Апасиев

Фејзбук статус на претседателскиот кандидат на Левица, проф. д-р Билјана Ванковска Димитар Апасиев го познавам од неговите студентски денови, кога беше демонстратор на Правниот факултет, но и активист на Слободен индекс и неколку други социјални левичарски движења. Токму во тоа...

Ванковска: Нас не нè задоволува фотелја и позиција, ние имаме кауза

Вечерва претседателскиот кандидат на Левица, Билјана Ванковска кампањата за претставување на својата програма ја продолжи со митинг Велес. На митингот во Велес се обратија и претседателот на Левица и носител на листа на ИЕ1 Димитар Апасиев како и носителот...

Вечерва Ванковска ќе одговара на прашања во живо на Фејсбук

„Дебатите претставуваат најдобар начин за кандидатите да ги претстават своите визии пред јавноста и да се соочат со визиите на противкантите на јавна сцена, во живо. Како и за граѓаните да се здобијат со подетални информации за тоа кои...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Социолошка анализа на „Нација во подем: Приказна за економското чудо на Израел“

Пишува: Кристијан Димков „Нација во подем Приказна за економското чудо на Израел“ е книга на Ден Сенор и Сол Сингер напишана...
- Advertisement -spot_img