Америка

Крах на американската „демократија“ – рекорден број американци не би гласале ниту за Бајден ниту за Трамп

Според истражувањето на агенцијата Ес-ес-ер-ес (Social science research solution) изработена за Си-ен-ен, „историски број Американци“ не сакаат ниту актуелниот американски претседател Џо Бајден, ниту неговиот претходник Доналд Трамп да победат на изборите за Белата куќа следната година, објави весникот...

Почина Даниел Елсберг: Човекот кој откри што правела Америка во војната во Виетнам

Даниел Елсберг, свиркачот кој го разоткри обемот на американската вмешаност во Виетнамската војна, почина на 92-годишна возраст, објави Би-Би-Си. Тој почина во својот дом во Кенсингтон, Калифорнија, од рак на панкреасот, соопшти неговото семејство. Протекувањето на документите на Пентагон на поранешниот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ванковска од Аеродром: ЕУ станува неофашистичка

Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица, заедно со потпретседателот на партијата Реџеп Исмаил денес ја продолжи својата кампања со...
- Advertisement -spot_img