Јужна Африка

МСП в петок одлучува по тужбата на ЈАР за геноцидот врз палестинците во Газа

Меѓународниот суд на правдата (МСП) денеска соопшти дека в петок ќе донесе одлука за привремената мерка што ја побара Јужна Африка во спорот со Израел во врска со неговата воена акција во Појасот Газа, вклучително и барањето еврејската држава...

Почнува самитот на БРИКС – противтежата на западната глобална доминација

Jужна Африка од 22 до 24 август е домаќин на самитот на земјите од групата БРИКС и други земји од Глобалниот југ, со цел да се балансира западната доминација на светскиот поредок. Најмалку 40 шефови на држави и влади во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ванковска од Аеродром: ЕУ станува неофашистичка

Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица, заедно со потпретседателот на партијата Реџеп Исмаил денес ја продолжи својата кампања со...
- Advertisement -spot_img