Силва го враќа Бразил во Унијата на јужноамерикански нации!

На 6 април, бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва потпиша указ за воспоставување враќање на земјата во Унијата на јужноамериканските нации (Унасур).

Претседателскиот декрет „го прогласува Конститутивниот договор од Унасур, кој ќе стапи на сила на 6 мај 2023 година и ја враќа земјата во групата создадена за време на втората влада на претседателот Лула“, се вели во соопштението на бразилското Министерство за надворешни работи. .

Механизмот за интеграција воспоставен во 2008 година моментално ги има Боливија, Гвајана, Суринам и Венецуела како активни членки, додека Перу е суспендиран. Во 2010 година, групата се состоеше од 12 јужноамерикански земји. Политичките несогласувања обележани од десничарските влади доведоа до повлекување на некои земји.

Реконструкцијата на Унасур се залагаше Лула од неговата инаугурација во јануари.

Бразил повторно е дел од Унијата на јужноамерикански нации (Унасур), основана во 2008 година под левичарските влади во регионот. Земјата го напушти блокот во 2019 година, за време на владата на Болсонаро, за да му се придружи на Просул.

Бразилскиот претседател има намера да вклучи акции против климатските промени во центарот на агендата, чие управување досега главно се фокусираше на областите на здравството и инфраструктурата.

Аргентина, исто така најави враќање во блокот како земја-членка по налог на претседателот Алберто Фернандез.

Превземено од: https://princip.info/2023/04/08/silva-vraca-brazil-u-uniju-juznoamerickih-nacija/?fbclid=IwAR0bFSYJ4jANLyKcM540TDUTnqWeJ7vqcL8PdR4EF_kTOrQzaDrNd8YyH3g

Последно