Русија одбива да го осуди ракетниот напад на Иран врз Израел, а постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН, Василиј Небензија, рече дека иранскиот напад „не се случил во вакуум“, туку е резултат на неуспехот на Советот за безбедност на ОН да дејствува откако Израел ја бомбардираше дипломатската мисија на Иран во Дамаск.

Тој понатаму рече дека многу земји-членки на ОН немаат храброст „јасно да кажат“ дека воената операција на Израел во Појасот Газа е „без преседан во однос на жртвите“. Тој нагласи дека пркосењето на Израел кон резолуциите на Советот за безбедност на ОН е „еклатантно непочитување“ и дека тоа не е нешто од кое „никој треба да се извлече“.

Тој ги обвини САД, Велика Британија и Франција дека одбиваат да ја потврдат неповредливоста на дипломатските претставништва, што доведе до такви последици, а ги обвини и дека ги игнорираат основните причини за ескалација на конфликтот на Блискиот Исток.

Претходно портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, одби да го осуди нападот врз Израел. „Според иранското Министерство за надворешни работи, овој напад се случил во рамките на правото на Иран на самоодбрана и како одговор на честите напади на Израел врз ирански цели во регионот“, рече Захарова.

Кога израелскиот амбасадор во Москва, Симон Халперин, ја замоли Захарова да го осуди нападот врз Израел, таа одговори дека не се сеќава дека Израел некогаш ги осудил украинските напади на руска територија, туку дека редовно издавал изјави за поддршка на Зеленски.