Вести

Левица ќе го блокира носењето на четири закони за отпад предложени од СДС, ДПМНЕ и ДУИ

Како што се приближуваат изборите, широката коалиција продолжува со носењето на штетни закони, како еден своевиден политички договор за да си го подмират своето гласачко тело. Имено, на крајот од 2023 година, до Собранието поднесени се четири предлог-закони за...

Не исплатена ноемвриската плата на повеќе од 15 000 работници

Податоците заклучно со 11-ти јануари, покажуваат дека плата за ланскиот ноември чекаат 15.548 вработени. Управата за јавни приходи(УЈП) нформира дека од нив, за 7.713 вработени имало направено пресметка, но не и исплата на плата. Од друга страна, 5.376 работодавачи...

Еуроникел повторно под стечај

Вработените во ,,Еуроникел Индустри: повторно останаа без работа. Откако на почетокот на декември, Комерцијална банка ја активираше хипотекарната гаранција во вредност од речиси 38 милиони евра, банката стана сопственик на комбинатот. Сега најуспешната приказна на стечај, како што помпезно...

Советниците на Левица со иницијатива за бесплатен организиран превоз до ОУ „Његош“

Jа известуваме јавноста дека советничката група на Левица во општина Гази Баба поднесе Барање за ОРГАНИЗИРАН бесплатен превоз за учениците од населените места: Гоце Делчев, Идризово и Дрма кои учат во ОУ „Његош”. По интервенција на градоначалникот Стефковски, барањето...

Официјално соопштение на Хутите по смртоносното бомбирдарање на Западот

Американско-британскиот непријател, како дел од својата поддршка за продолжување на израелското злосторство во Газа, започна брутална агресија против Република Јемен со седумдесет и три рации, насочени кон главниот град Сана и гувернерите на Ходеида, Таиз, Хаџа. и Саада. Рациите...

Продолжуваат разрешувањата на директори по партиска линија

Коалицијата на СДС и ДУИ со партиска егзекуција продолжува да врши разрешување на способни и докажани директори ширум Република Македонија. Последна жртва е директорката д-р Елена Коваческа од Болницата за Кардиологија во Охрид. Имено, вчера во јавноста излезе вест за...

Косово со целосна поддршка на САД и Велика Британија во Јемен

Министерот за надворешни работи и дијаспора на таканареченото Косово на Фејсбук го сподели соопштението на ова министерство во кое се вели дека непријателите на мирот, стабилноста, безбедноста, демократијата, светскиот поредок и цивилизацијата се непријатели на сите. Во соопштението на...

Западот започна со бомбардирање на Јемен

Соединетите Американски Држави и Велика Британија започнаа агресија против Јемен преку воздушни напади на повеќе локации со борбени авиони и томахавки испукани од воени бродови. „Брутална агресија против нашата земја е во тек, за што тие апсолутно ќе платат“,...

Израел се суди за геноцид пред меѓународниот суд на правдата

Поради повеќемесечните sверски напади и терор над цивилното палестинско население во Појасот Газа, по иницијатива на Јужна Африка, покрената е постапка пред Меѓународниот суд на правдата во која се бара судот итно да дејствува „за да го заштити палестинскиот...

Левица предлага платено породилно отсуство за мајките-земјоделки

Пратеникот од Левица Борислав Крмов за предлог-Законот за здравствена заштита: ,,Овој закон ние го поднесовме на 6-ти април и речиси година дена стои заглавен. За жал во нашата држава само со притисок и пред избори работи се случуваат. Тргнувајќи од фактот дека правото...

Последни