Тетово

Илиевски: Соживотот во Тетово е на многу ниско ниво

Разговараме со Боби Илиевски, модератор на ЛО Тетово при политичката партија Левица како и кандидат за пратеник во ИЕ 6 од политичката партија Левица, на теми соживот помеѓу македонците и албанците, проблемите на тетовчани како и што би направил...

Ванковска од Тетово: Се бориме и не се предаваме, не бегаме од мегдан

Денес, претседателскиот кандидат на Левица, проф. д-р Билјана Ванковска ја продолжи својата изборна кампања во Тетово, каде што огромен број на граѓани беа присутни да ги слушнат нејзините пораки. Професорката Ванковска од Тетово порача: ,,Тетово ме асоцира на потребата да...

Мојсоска: Соживот со балисти ниту имало ниту ќе има

Фејзбук статус на Генералниот секретар на Левица, Јована Мојсоска Општина Тетово, која е депонија на дивоградби, пратила ИНСПЕКЦИЈА за поставени бисти на партизаните од НОБ - Тодор Циповски-Мерџан и Ѓоце Стојчевски-Амбарче! Под изговор дека се поставени незаконски и дека поттикнувале ОМРАЗА?! Иначе,...

Во државна институција во Тетово истакнато само албанското знаме – ДПМНЕ молчи пред коалициониот партнер

До политичката партија Левица од страна на загрижени граѓани пристигнаа информации дека на јавна институција (државен инспекторат) истакнато е само албанското знаме, БЕЗ државното знаме. Иако овој иредентистички чин на сецесионистот Билал Касами е во директна спротивност со Уставот и...

Касами повика на рушење на уставниот поредок – ОЈО итно да постапи

Првиот човек на Движењето Беса и актуелен коалиционен партнер на ДПМНЕ во советот на Тетово, сецесионистот Билал Касами, честитајќи го Денот на знамето на Албанија, упати јасна ИРЕДЕНТИСТИЧКА ПОРАКА, каде изјави дека Македонија ќе стане трета албанска држава! Оваа изјава...

Шукова и Касами да одговорат како издале Б еколошка дозвола за изгорениот магацин во Тетово

Изгорениот магацин во тетовско Фалише предизвика огромна еколошка катастрофа и аерозагадување, а локалните жители, освен во димот и загадувањето, останаа заробени и во апсурдот на неспособноста и неможноста на владејачката елита да го измери степенот на загадување. Bo големиот...

Левица: Касами повторно го понижува македонскиот јазик – советниците од ДПМНЕ и СДС молчат

Иако помина една година откако претседателот на општина Тетово - БЕСАР ДУРМИШИ, најави дека општината ќе обезбеди превод на седниците и на македонски јазик - седниците се водат само на албански јазик! Левица јавно ги прашува шесте советници од ДПМНЕ...

Левица: Инспекторатот констатираше незаконитост кај лекарските извештаи само на албански јазик

Соопштение на политичката партија Левица По претставката што правниот тим на Левица ја поднесе против доктор Кастриот Аџиреџа од Тетово, кој лекарските извештаи ги издаваше само на албански јазик, Инспекторатот за јазици при Министерството за правда издаде РЕШЕНИЕ со кое...

Левица: Каде исчезна Бочварски на посетата од косовскиот министер за транспорт и врски?

Реакција на политичката партија Левица Левица јавно бара објаснување од министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и премиерот Димитар Ковачевски за одлуките и најавите, по вчерашната средба помеѓу косовскиот министер за транспорт и врски и пратеникот Али Ахмети. Во кое...

Хидроцентрали на Шар Планина – Жителите се жалат: Ни се уништува имотот и насадите

Изградбата на хидроцентралите на Шар планина од луѓе за кои има сомнежи дека се блиски до власта, ги револтира жителите од планинските села на Тетово. Пред неколку дена тие излегоа на протест. Како да не беше доволно тоа, тие...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Протест на вработените во кумановска детска градинка поради недобиена плата

И покрај напорите не успеавме да добиеме објаснување од раководството на установата, ниту од Општина Куманово во што е...
- Advertisement -spot_img