Спомените од НОБ

Нефи поддржан од Пецаков ја отстрани спомен плочата на НОБ во Охрид

Фирмата ,,Нефи Ик”, тендер партнерот на градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, пред својата дивоградба во Охрид ја искрши и отстрани спомен - плочата на Охридскиот судски процес во кој на 26 и 27 ноември 1941година, беа осудени со казна...

Црвена Младина со уште една реставрација на спомен обележје од НОБ

Соопштение на Црвена Младина - Битола Членови на Црвена Младина - Битола денес се организираа и го исчистија спомен обележје кое беше вандализарано од непознати сторители. Ова не е прв пат Црвена Младина да прави вакви акции, но за жал после...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со...
- Advertisement -spot_img