Пекинг

Кинеската економија со енормен раст на БДП

Кина забележа годишен раст на БДП од 5,2% во првите три квартали од 2023 година, што укажува на постојан и стабилен напредок, според официјалните податоци објавени во средата, јави агенцијата Анадолија. Според Шенг Лајјун, заменик-шеф на Националното биро за статистика,...

Пекинг: Помалата зависност на Западот од Кина е лажен концепт

Кинескиот премиер Ли Кианг денеска изрази жалење за повикот на Западот за намалување на зависноста од Кина, со оценка дека тоа е „лажен предлог“ во светот на поврзаните економии. „На Запад, некои луѓе инсистираат на принципот дека треба да ја...

Кина го поддржува проширувањето на БРИКС

Пекинг го поддржува додавањето на сојузнички држави во групата БРИКС, која сега ја сочинуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафриканската Република, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, Мао Нинг. -Кина постојано го поддржува проширувањето на БРИКС – рече...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Официјално отворен претседателскиот изборен штаб на Билјана Ванковска

Во продолжение ви го пренесуваме соопштението на политичката партија Левица Вечерва, во одлична атмосфера, во присуство на претседателот на Левица...
- Advertisement -spot_img