Оружје

Макс Блументал од “Grayzone“ во ОН: Само 30% од финансиската помош за Украина стигнува на фронтот, останатото, поради корупција завршува на црниот пазар!

Макс Блументал, основачот на The Grayzone, левичарски блог кој преку својата професионално новинарска работа ја разобличува американската империјалистика политика и конфликтите кои се појавуваат како реперкусии на таквата политика, пред скоро време се обрати пред Советот за безбедност при...

Дали дел од оружјето кое САД го даде на Украина заврши во рацете на мексикански криминален картел?

Мексиканските медиуми јавуваат дека во рацете на мексиканскиот Заливски картел во Тамаулипас е забележан противтенковски ракетен фрлач Javelin, од кои неодамна илјадници беа испратени во Украина токму од САД. Материјалот е снимен во Матаморос во понеделникот а е емитуван во...

Македонија во три години потрошила 120 милиони долари на оружје

Во трите години откако стана членка на НАТО, Македонија потрошила речиси 120 милиони долари на американско оружје купено преку американската програма за воена продажба во странство, покажуваат податоците од Агенцијата за безбедносно – одбранбена соработка (ДСЦА) на Пентагон. Програмата за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со...
- Advertisement -spot_img