Н.Р КИНА

Кинески директор на банка доби доживотен затвор за корупција

Ксу, кој побегна во САД во 2001 година, но беше принудно депотриран пред две години и изјави дека нема да поднесе апел за пресудата. На него исто така доживотно му беа одземени политичките права, а сите негови имоти беа...

Доживотен затвор за примање мито за член на Комунистичката партија на Кина

Кинескиот суд го осуди поранешен секретар на Комунистичката партија во источниот град Хангжу на доживотен затвор за примање мито од 182 милиони јуани (околу 23 милиони евра). Изрекувањето на пресудата за Џоу Џиангјонг, поранешен партиски шеф на градот јужно...

Кина го поддржува проширувањето на БРИКС

Пекинг го поддржува додавањето на сојузнички држави во групата БРИКС, која сега ја сочинуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафриканската Република, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, Мао Нинг. -Кина постојано го поддржува проширувањето на БРИКС – рече...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ванковска од Аеродром: ЕУ станува неофашистичка

Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица, заедно со потпретседателот на партијата Реџеп Исмаил денес ја продолжи својата кампања со...
- Advertisement -spot_img