Косово и Метохија

Најмладите жртви на НАТО агресијата

Мета на авионите на НАТО во 1999 година не беа само воени цели. На мета биле и патишта, мостови и цивилни објекти. Позади тоа останаа урнатини, страдања и жртви. Меѓу загинатите имало и деца. Во 78 дена бомбардирање загинаа...

Вучиќ: 78 дена уништуваа и убиваа деца, ама слободата никогаш нема да ни ја земат

По повод 25-годишнината од почетокот на агресијата на НАТО врз СР Југославија, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека Србија и покрај се е жива, разбудена, посилна, похрабра, пркосна и слободна и дека нејзината слобода никогаш нема да можат...

Левица: Владата на СДСМ и ДУИ државата ја прават директен учесник во немирите на КиМ

Соопштение на политичката партија Левица Изминатите неколку месеци често сме сведоци на тоа како приштинските власти, на чело со Аљбин Курти, предизвикуваат нестабилност на северот на КиМ со тоа што спроведува репресивни политики вршејќи класично насилство над мирното српско население...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img