Катерина Јовановска

Левица оддаде почит на загинатите херои во борбата против фашизмот

Денеска во светот се одбележува Денот на победата над фашизмот. Со потпишувањето на безусловна капитулација на нацистичка Германија, на 9 мај 1945 година беше ставен крај на Втората светска војна. По повод овој празник, делегација на Левица предводена од потпретседателот...

Јовановска: Левица ќе застане позади секоја дискриминирана општествена група

Денеска ја имаме честа да разговараме со Катерина Јовановска, координатор на Социјалниот сектор при политичката партија Левица, советничка во град Скопје од редовите на Левица како и кандидатка за пратеник од Левица во Изборна Единица 1, за досегашната нејзина...

Левица од Скопје: Потребен е мораториум за национални предавства, а не за меѓупартиски препукувања

Синоќа во Скопје Левица го одржа завршниот народен собир за првиот круг Претседателски избори 2024 во другарска и борбена атмосфера. Проф. д-р Билјана Ванковска ги поздрави присутните гости, ги сумираше импресиите од првиот круг и ги постави рамките на...

Ванковска, Ристовски и Јовановска од Карпош: Ако сакаме достоинство овие избори немаме право на грешка

Кандидатката за претседател на Левица, професорката Билјана Ванковска и кандидатите за пратеници од ИЕ1 Дарко Ристовски и Катерина Јовановска, денес одражаа средба со граѓани во Карпош. На средбата беа презентирани делови од програмата на Ванковска за претстојните избори, и народот...

Јовановска: Вработените во ЈСП не смеат да зависат од внатерпартиските интереси на советничките групи

Денеска разговараме со најгласната советничка во Советот на Град Скопје, Катерина Јовановска која доаѓа од редовите на политичката партија Левица за актуелните теми поврзани со проблемите во ЈСП. Помина една година откако во советот на град Скопје не беше поддржана...

Левица донираше компјутери за деца од социјално ранливи категории

Левица преку нејзиниот социјален сектор  се приклучи кон акцијата “Донирај компјутер”. За таа намена членовите донираа користени компјутери, лаптопи, тастатури и друга ИТ опрема, кои денес координаторката на Социјалниот сектор на Левица – Катерина Јовановска ги донираше во најблиската продавница на...

Обезбедени средства за дневен центар за лица со попреченост во Скопје по иницијативата на Левица

Говор на советничката Катерина Јовановска од Левица во Советот на Град Скопје: ,,Како што знаете, по Иницијатива на советничката група на Левица, која беше изгласана од овој Совет - за отварање на дневен центар за лица со попреченост. Таа беше...

Левица: Пратениците на СДС/ДПМНЕ не изгласаа зголемување на додатокот на лицата со попреченост (видео)

Прес-конференција на координаторот на социјалниот сектор при политичката партија Левица - Катерина Јовановска за одбиените предлог-закони на Левица за лицата со попреченост „Пратениците на Левица поднесоа предлог-измени на ДВА закони, со кои ќе се унапредеа паричните додатоци на лицата со попреченост и двојно...

Јовановска: Левица поднесе предлог-измени на два закони за подобрување на правата на лицата со попреченост (Видео)

Прес-конференција на координаторката на Сектор социјала при Левица и советничка во град Скопје, Катерина Јовановска: „Оваа владејачка гарнитура нема политичка волја ниту да ги слушне, а уште помалку да ги реши проблемите на лицата со попреченост! Левица како политичка партија секогаш ги...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Содомизирани до смрт: Се појавуваат приказни за тортура во израелската база Сде Тејман

Шокантната тримесечна истрага на Њујорк Тајмс откри грозоморни детали за злоупотреба, тортура и малтретирање на Палестинците кои се чуваат...
- Advertisement -spot_img