Инфлација

Анализа: Македонија ја очекува уште потешка 2024та година

2024 та стартува со прелеани ризици од 2023 – битката со инфлацијата продолжува. Економскиот раст повторно под ризик и од внатрешни и од надворешни фактори, пишува Порталб.мк. Извесните “двојни“ избори дополнително ќе го “зачинат“ економскиот амбиент – државата ќе “истура“ пари, бизнисот...

Животниот стандард на граѓаните сè понизок и понизок

Минималната синдикална кошница за едно четиричлено семејство за септември изнесува 48.379 денари, покажуваат податоците на Синдикатот. Во однос на претходниот месец, потрошувачката кошничка е намалена за 966 денари, што според ССМ е резултат на загарантираните цени на прехранбените производи....

Енормен раст на цените а граѓаните немаат пари

Цените не мируваат. Поскапи се млечните производи, месото, овошјето и зеленчукот, а постојано се пласираат најави за нови ценовни бранови. Од државата помош бараат месната и мелничко-пекарската индустрија. Забележителни се промените во маркетите, каде што млекото, јогуртот и павлаката се...

Мециновиќ: Куповна моќ во гнил систем

Фејзбук статус на портпаролот на политичката партија Левица Куповната моќ е тесно поврзана со "фетишизмот на робата" и експлоатацијата на трудот во капиталистичкиот систем. Во капитализмот, куповната моќ на луѓето се одредува преку платите и пристапот до кредити, кои директно...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Официјално отворен претседателскиот изборен штаб на Билјана Ванковска

Во продолжение ви го пренесуваме соопштението на политичката партија Левица Вечерва, во одлична атмосфера, во присуство на претседателот на Левица...
- Advertisement -spot_img