Иловица

Левица: Рудник на смртта над Иловица и Штука нема да има!

Обраќање на САШКО ЈАНЧЕВ, носител на листата за пратеници на Левица во ИЕ 4: "Ви се обраќам од атерот на село Иловица, од иловичката брана, над кои демнее опасност од отварање на рудникот на смртта. Левица останува на досегашните позици за овој рудник...

Токарев: Арбитражниот суд да не се користи како закана (видео)

Арбитражниот суд да не се користи како закана, порачуваат правниците. Правникот Влатко Токарев, кој магистрирал деловно и инвестициско право на престижниот Кембриџ вели дека не смее јавноста да се заплашува дека државата ќе плаќа висока отшета кон концесионерот. Тој...

Здрава Котлина: Неколку прашања до Никола Груевски за Иловица

Соопштение на еколошкото здруштво Здрава Котлина Видовме што има напишано бившиот премиер во бегство па еве да го потсетиме со прашања: 1. Дали се сеќава Никола дека клучен услов, што е вметнат во самиот договор со број 24-6749/1 од 24.07.2012 во...

Концесиската спојка за рудникот на смртта – Иловица утре на владина седница

Коалицијата СДСМ-ДУИ не е загрозена поради рудникот Иловица, смета министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска. Таа вели дека Владата има консензус околу генералните политики и важноста на земјоделството за државата. Потврди дека на утрешната владина седница ќе...

Левица: Едногласна порака на народот: Не за рудниците на смртта

Соопштение на политичката партија Левица Денеска, југоистокот на Република Македонија заедно со народот од сите делови на државата, едногласно и преку протест, го изрази своето силно неодобрување кон рудникот на смртта "Иловица - Штука". Изразената воља на народот за заштита...

Еко Долина: Ако влада лаже пресуда не лаже

Соопштение на еколошкото движење „Еко Долина“ БАБА ЛАЖЕ ТРАП НЕ ЛАЖЕ Почитувани наши подржувачи, во прилог ја гледате скандалозната дванаесетта по ред пресуда на Управниот Суд, која е во корист на Еуромакс Рисорсис. Со ова пресуда без никаква аргументација судиите (ги...

Левица: Оживеани рудниците на смртта

Реакција на зелениот сектор при политичката партија Левица Со одлука на Вишиот Управен суд, и со притаена одлука на антидржавната предавничка Влада на ДУИ и СДС се дадоа одврзани раце на фирмата ЕКОЛОГ од Тетово, блиска до ДУИ, да го...

Јанчев: Рудник на смртта во Иловица нема да има!

Фејсбук статус на Саше Јанчев – Советник од Левица во Општина Гевгелија ДУИ има апсолутна моќ во државава. Имаат контрола врз извршна власт, судство, законодавство, обвинителство и тоа го користат да ја косоваризираат македонската економија со купување капитал со црни...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img