Финансии

Даночни раеви за екстра профитирање на богатите

Пишува: Јулијана Штрковска - Колариќ, координатор на сектор финансии при политичката партија Левица Европските министри за финансии ја ажурираа листата на даночни раеви на ЕУ. На црната листа ги додадоа Антигва и Барбуда, Белизе и Сејшели, а ги отстранија Костарика,...

Колариќ: Јавниот долг изнесува над осум милијарди евра

Фејзбук статус на Јулијана Штрковска Колариќ – Координатор на Левица – Сектор финансии: Заклучно со вториот квартал, јавниот долг изнесува 8 337 милиони евра. Постојано е во пораст, најмногу поради тоа што неспособната и корумпирана власт, годишно двојно повеќе нѐ задолжува,...

Трите најголеми банки оствариле профит над 122 милиони евра во првите шест месеци

Трите најголеми банки оствариле над 122 милиони евра приходи од камати и добивка над 85 милиони евра во првите шест месеци од 2023 година – Ова го соопшти Јулијана Штрковска Колариќ – Координатор на Левица – Сектор финансии: Само за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Официјално отворен претседателскиот изборен штаб на Билјана Ванковска

Во продолжение ви го пренесуваме соопштението на политичката партија Левица Вечерва, во одлична атмосфера, во присуство на претседателот на Левица...
- Advertisement -spot_img