ЦИА

Професорот Џефри Сакс: Обама побара од ЦИА пуч во Сирија

„Претседателот Обама потпиша тајна наредба наречена Операција Тимбер Сикамор за ЦИА да го собори Башар ал Асад. Тоа беше пред десетина години. Направивме хаос во Сирија и на поголемиот Блиски Исток. Дали некој знае за тоа? Па, Њујорк Тајмс...

Обединета борба на класна основа – причината зошто, за ЦИА и ФБИ, Црните Пантери беа државен непријател број еден

Во ерата пост-граѓанските права, се појави милитантно движење на Црната моќ, или движење за ослободување на црнците, со формирање на Партијата на Црниот Пантер за самоодбрана во 1966 година. Инспирирана од Малколм Икс и другите меѓународни водачи, црнци интелектуалци,...

На денешен ден САД изврши воена инвазија во Панама

На 20 декември 1989 година, американскиот претседател Џорџ Буш постариот нареди воена инвазија во Панама позната под името „Операција бидејќи“, распоредувајќи 27 000 војници за да го симне од власт Мануел Нориега Нориега, поранешен агент на ЦИА, беше драгоцено американско...

Екс премиерот на Фрнација, Франсоа Фијон: Ако сакам ќе продавам рилети на Црвениот плоштад!

Поранешниот премиер на Франција, Франсоа Фијон, по сомневање за наводни „врски“ со Русија, некаде во мај оваа година, беше повикан на сослушување пред Истражната комисија за политичко, економско и финансиско мешање во Франција од страна на странски сили.Ваквите обвинувања...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стјепан Стево Филиповиќ, народен херој: Со кренати раце му пркоси на злото!

„Партизанскиот комесар, работникот Стево Филиповиќ, загина храбро извикувајќи за слобода. Документот за неговото погубување ги надминува сите слики со...
- Advertisement -spot_img