Буркина Фасо

Буркина Фасо, Мали и Нигер ќе формираат нова конфедерација

Трите земји неодамна го објавија своето повлекување од Економската заедница на западноафриканските држави (ЕКОВАС) под силно влијание на Западот и сега ги продлабочуваат врските со планираната конфедерација од три нации, соопшти во четвртокот Министерството за надворешни работи на Мали. На...

Првите руски војници пристигнаа во Буркина Фасо

Русија го засилува своето присуство во регионот Сахел во Западна Африка со околу 100 војници кои вчера пристигнаа во Буркина Фасо, што е прво големо распоредување на руски војници во оваа африканска земја. Според извештаите, рускиот контингент од 100 луѓе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Левица: Економски прогрес од НАТО нема, но бомби на Криволак има

До нас стигнаа пријави од загрижени граѓани кои се жалат на непријатни звуци и глетки во околината на Неготино. Непријатните...
- Advertisement -spot_img