Антиимперијализам

Антиимперијалниот феминизам на жените од Зимбабве

Теураџи Ропа (нејзиното име во превод значи „Пролеана крв“), герилка и секретар за женски прашања на ЗАНУ: „Заедничко на сите наши жени е желбата да ја ослободат нашата земја, бидејќи знаат дека само преку ослободување може да се подобрат условите...

Левица: НАТО структурите во Македонија и официјално недопирливи за македонските судови

Соопштение на политичката партија Левица На Пленарната Седница во Собранието на Република Македонија, закажана за утре, пред пратениците за ратификација ќе се најде меѓународен договор за правната положба на националните претставници и меѓународниот персонал на НАТО во Македонија. Со овој предлог...

„19-ти Мај“ – првата терористичка група формирана од жени

Нова книга на историчарот Вилијам Росно (William Rosenau) ја истражува радикално левичарската група формирана во 70-тите во САД, позната под кратенката М19. Среде општествените и политичките превирања во Америка во 70-тите, неколку жени се здружиле во група наречена „Комунистичка организација 19-ти мај“. Името...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Мустафаоглу: ДПМНЕ организира трибини за младите, додека ги одбива сите иницијативи на Левица за младите

Пишува: Дарја Мустафаоглу, советничка во општина Ѓорче Петров и кандидатка за пратеник во ИЕ 2 од редовите на политичката...
- Advertisement -spot_img