ЈСП

Јовановска: Вработените во ЈСП не смеат да зависат од внатерпартиските интереси на советничките групи

Денеска разговараме со најгласната советничка во Советот на Град Скопје, Катерина Јовановска која доаѓа од редовите на политичката партија Левица за актуелните теми поврзани со проблемите во ЈСП. Помина една година откако во советот на град Скопје не беше поддржана...

Утре повторно ќе нема јавен градски превоз во Скопје

Утре, 16 февруари, во Скопје нема да има градски автобуси бидејќи вработените не ја добиле јануарската плата, соопшти попладнето на 15 февруари претседателот на Синдикатот на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП), Миќо Стојановски. „Нема плата, нема возење“, порача Синдикатот објаснувајќи дека...

Покрај блокирањата од ДПМНЕ – Изгласани субвенциите за плати на над 1300 вработени во ЈСП

Советниците на Град Скопје претходно денеска не успеаја да го усвојат барањето за субвенции за ЈСП – пари со кои вработените во ова претпријатие треба да ги добијат своите плати за декември 2023 година. Барањето за доделување субвенции го поддржаа...

Мециновиќ: Во ЈСП се кршат работничките права – ДПМНЕ и СДС го саботираат јавниот превоз

(Обраќање на советникот од Левица во Советот на Град Скопје – Амар Мециновиќ во однос на состојбата со ЈСП) „Ќе ги потсетам советниците од СДС дека тие се дел од Владата со ДУИ (иако се помал коалиционен партнер) и може...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Почетокот на патот на свилата – Прво од предавањата: Патот на свилата помеѓу историјата и културата во КИЦ

Почетоците на Патот на свилата, како трансверзала, којашто ги поврзувала Источна Азија со Медитеранот лежат во првите две столетија...
- Advertisement -spot_img