Јемен

Лидерот на „Ансаралла“, Абдул Малик Ал-Хути: САД сакаат саудијците да ги вовлечат во сеопшта војна!

Подолу ви ја пренесуваме содржината од прес конференцијата на Ал-Хути, лидерот на Јемен, кој предупреди дека САД во соработка со регионалните сили, пред се Саудиска Арабија и Израел, прават обиди за да го вовлечат во војна целиот регион. Саудијците мора...

ЕУ се придружува во воената агресија на Јемен

Земјите од Европската унија постигнаа договор за започнување воена операција за „обезбедување на трговски бродови“ во Црвеното Море, изјави високиот дипломат на ЕУ Џозеф Борел по состанокот на министрите за надворешни работи во Брисел. Земјите на ЕУ постигнаа начелен политички...

Официјално соопштение на Хутите по смртоносното бомбирдарање на Западот

Американско-британскиот непријател, како дел од својата поддршка за продолжување на израелското злосторство во Газа, започна брутална агресија против Република Јемен со седумдесет и три рации, насочени кон главниот град Сана и гувернерите на Ходеида, Таиз, Хаџа. и Саада. Рациите...

Косово со целосна поддршка на САД и Велика Британија во Јемен

Министерот за надворешни работи и дијаспора на таканареченото Косово на Фејсбук го сподели соопштението на ова министерство во кое се вели дека непријателите на мирот, стабилноста, безбедноста, демократијата, светскиот поредок и цивилизацијата се непријатели на сите. Во соопштението на...

Западот започна со бомбардирање на Јемен

Соединетите Американски Држави и Велика Британија започнаа агресија против Јемен преку воздушни напади на повеќе локации со борбени авиони и томахавки испукани од воени бродови. „Брутална агресија против нашата земја е во тек, за што тие апсолутно ќе платат“,...

САД активно размислува за воен напад на Јемен

Претставници на администрацијата на Бајден активно ги разгледуваат опциите за воен напад врз Јемен, откако Хутите поддржани од Иран, како и јеменската војска започнаа напади врз трговските бродови во Црвеното Море поврзани со Израел, како одговор на агресијата на...

Нападнат уште еден танкер во Црвеното море близу Јемен

Противбродска ракета за која се сомнева дека е истрелана од јеменските Хути погоди танкер кој пловеше под норвешко знаме во Црвеното море во близина на брегот на Јемен што претставува клучна бродска рута. Нападите на танкери за нафта и хемиски...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Протест на вработените во кумановска детска градинка поради недобиена плата

И покрај напорите не успеавме да добиеме објаснување од раководството на установата, ниту од Општина Куманово во што е...
- Advertisement -spot_img